Fratia
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Doi ani de la înființarea Asociaței Învățătorilor din județul Bacău- "Frăția"

In jos

Doi ani de la înființarea Asociaței Învățătorilor din județul Bacău- "Frăția" Empty Doi ani de la înființarea Asociaței Învățătorilor din județul Bacău- "Frăția"

Mesaj  Admin Mar Mar 03, 2009 10:04 pm



FONDATORII ASOCIATIEI:


DASCAL SILVIA , DIMIDOF COCA , ACAR MARCELA


Doi ani de la înființarea Asociaței Învățătorilor din județul Bacău- "Frăția" 2_bmp12[/img]


[/img]Doi ani de la (re)înființarea Asociației Invățătorilor
din județul Bacău - ,,Frăția”

[size=18]7 martie 2007 a fost o zi în care am trăit multe emoții. Erau emoțiile unei așteptări pentru că la Judecătoria Bacău avea să se pronunțe hotărârea în privința înființării Asociației Invățătorilor din județul Bacău.

În zilele de 28, 29 octombrie 2006 participasem la Congresul Învățătorilor Români din Țară și de peste Hotare de la Arad, unde aflasem că la acea dată funcționau asociații ale învățătorilor doar in 8 județe ale României. De aici m-am întors hotărâtă să fac ca și colegii mei băcăuani să fie reuniți într-o asociație a breslei noastre. Cum legal nu puteam fi singurul membru fondator, am căutat sprijin printre colegii mei apropiați.

Cele care au acordat încredere acestei idei au fost doamnele învățătoare Dimidof Coca de la Șc. ,,George Bacovia” (fosta Nr. 27) Bacău și Acăr Marcela de la Șc. ,,Miron Costin” (fosta Nr. 28 ) Bacău. Astfel am continuat demersurile pe un drum anevoios datorită lipsei de antecedent în acest domeniu.

După 4 luni de frământări, neliniște, alergare și trudă, la data menționată mai sus, am reușit să creăm Asociația Învățătorilor din județul Bacău- ,,Frăția” al cărui Consiliu Director l-am format noi, cei trei membri fondatori, în funcțiile: Dascăl Silvia – președinte, Dimidof Coca- vicepreședinte, Acăr Marcela-secretar.

La un an de la (re)înființare ne aflam printre cele 13 asociații care au făcut să (re)nască AGIRo (Asociația Generală a Învățătorilor din Romînia).

Crescând numărul de membri ai asociației, s-au creat condițiile unei organizări. În acest sens, am creat sucursala de la Onești (12 aprilie 2008) având la conducere pe doamnele Fonoca Aglaia- președinte, Ștefănescu Elena- vicepreședinte și Olaru Mioara- secretar.

Toamna, ne-am întâlnit toate asociațiile dar și sucursalele județene în Congresul de la București (6- 7 septembrie, 2008). Aici, asociația județului Bacău a participat cu o delegație formată din 9 învățători:

1. Dascăl Silvia- Școala Zăpodia , com. Traian-președinte al asociației
2. Acăr Marcela –Șc. "Miron Costin'' Bacău
3. Leonte Rodica- C.C.D. ''Grigore Tabacaru''- Bacău
4. Ciurea Georgeta- Șc. nr. 10, Bacău
5. Diaconu Ionel-Catălin- Șc. '' Dr. Alexandru Șafran''- Bacău
6. Țoc Maria- Șc. ''C-tin Platon''- Bacău
7. Fonoca Aglaia- Șc. Negoiești, com. Ștefan cel Mare- Bacău
8. Ștefanescu Elena-Șc. ''Emil Racoviță"- Onești
9. Huian Lucica-Șc. ''George Enescu''- Moinești

Un motiv de mândrie este acela că în Consiliul Director al AGIRo al cărui președinte este d-l Dolha Viorel (președintele Asociației Învățătorilor din județul Arad), printre cei 7 membri, se află un băcăuan, d-l Diaconu Ionel Cătălin (învățător la Șc. ,,Alexandru Șafran”- fosta Șc. Nr. 15, Bacău).

În prezent, asociația cunoaște o nouă formulă a Consiliului Director- unul schimbat și lărgit- așa cum s-a prezentat în activitatea de omagiere din 13 decembrie 2008, cu următorii membri:

1. Teirău Eugen- președinte;

2. Leonte Rodica- vicepreședinte;

3. Melinceanu Gabriela- secretar;

4. Dascăl Silvia- casier;

5. Dimidof Coca – membru;

6. Acăr Marcela- membru;

7. Hodoroabă Ana- membru.

De ce am spus (re)înființare?

Pentru cei care au aflat mai puțin din istoria învățământului precizez că în județul Bacău apăruse asociația învățătorilor încă din anul răscoalei, 1907, asa cum se menționează în prezentarea asociațiilor făcuta după Congresul de la București din 1933,în lucrarea semnată de V.Țoni- președintele AGIRo din acea vreme.

Astăzi suntem conștienți că avem o responsabilitate crescută în a purta destinele asociației băcăuane și de a face să-i crească prestigiul cel puțin la nivelul cunoscut de înaintașii noștri. O dovadă a acestui prestigiu este faptul că la cârma asociației s-a aflat renumitul pedagog Grigore Tabacaru. Astfel, avem un motiv de mândrie în plus dar și de prețuire, cu atât mai mult acum la acest moment aniversar.



La mulți ani, Asociația Învățătorilor din județul Bacău!



A consemnat,

președinte fondator- Dascal Silvia
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 238
Puncte : 733
Reputatie : 0

https://dialog-fratia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum